Siła nawyku – Charles Duhigg

O książce:

Fascynująca diagnoza naszego pełnego patologii społeczeństwa – nałogowo palimy, bezustannie sprawdzamy BlackBerry, chronicznie wybieramy nieodpowiednich partnerów, zawsze ścielimy łóżko lub nie robimy tego nigdy. Duhigg pokazuje, dlaczego tacy jesteśmy i jak możemy to zmienić (…)
„The Daily”

Pierwszorzędna książka – oparta na dogłębnej analizie, napisana w zabawny sposób i zachowująca właściwe proporcje między intelektualną powagą i praktycznymi radami, jak zmienić złe nawyki.
„The Economist”

Charles Duhigg aplikuje nam niezbędną dawkę socjologii i psychologii, wyjaśniając uroki i pułapki nawyków w oparciu o wiele dziedzin, od marketingu, poprzez zarządzanie, po ruch praw obywatelskich… Siła nawyku jest fascynującą lekturą, a Duhigg umiejętnie osiąga wszystko, czego oczekujemy od reportera Times’a: ze swadą prowadzi nas od sceny do sceny, od odkrycia do odkrycia, od dyscypliny do dyscypliny, przeobrażając pozornie suche zagadnienie w serię pełnych życia opowieści – to interesujące ujęcie tematu, który powinien być ważny dla każdego.
„Newsweek Daily Beast”

Zajmująca książka; dogłębnie bada mechanizm tworzenia i zmiany nawyków.
„New York Times Book Review”

Streszczenie / notatki

Książka na realnych, historycznych przykładach opisuje znaczenie nawyków w różnych dziedzinach życia. Od życia osobistego, poprzez sport, biznes, reklamę po ruchy społeczne. Warto ją przeczytać chociażby ze względu na możliwość poznania tajników działania reklam czy mechanizmów sprzedaży stosowanych przez największe korporacje. Z książki dowiecie się również w jaki sposób funkcjonuje nasz mózg i jak to możliwe, że niektóre działania odbywają się bez udziału naszej świadomości.

 • Pętla nawyków składa się z trzech elementów:
  1. Wskazówka, impuls inicjujący nawyk – zdarzenie, miejsce, sytuacja…
  2. Nawyk
  3. Nagroda
 • W określonej sytuacji reagujemy nawykiem ponieważ daje nam to nagrodę. Aby skończyć z nawykiem należy trafnie zidentyfikować nagrodę, czyli co tak na prawdę chcemy osiągnąć naszym nawykowym zachowaniem.
 • Jedzenie przekąski wcale nie musi oznaczać, że nagrodą ma być uczucie sytości. Może chodzić np. o zrobienie sobie przerwy, wyrwanie się z otoczenia, znalezienie pretekstu do porozmawiania z kimś. Należy wówczas zastanowić się czy ten sam efekt możemy osiągnąć w inny sposób. Np. zamiast jeść przekąskę, iść na spacer lub wykonać kilka prostych ćwiczeń.
 • Przeanalizuj i rozbij zjawisko na szereg związków przyczynowo-skutkowych. Wprowadź zmianę tam, gdzie jest najprościej i gdzie jednocześnie zagwarantuje ona najlepsze efekty. Przykładowo zamiast rozpędzać tłum demonstrantów, który często przeobrażał się w zamieszki, w Iraku zabroniono sprzedaży jedzenia w miejscach zgromadzeń – ograniczyło to liczbę zamieszek.
 • Nawyk kluczowy – niektóre nawyki mają wpływ na szereg zachowań i powodują całościową poprawę sytuacji nawet w obszarach, które wydają się nie mieć związku z nawykiem.
 • Przykład z życia firmy produkcyjnej: wprowadzenie zasady „zero urazów” przez nowego prezesa spowodowało duże zaangażowanie pracowników (każdy chce dbać o swoje bezpieczeństwo) i zmusiło do zmiany technologii i większej ostrożności. W efekcie firma zaczęła być efektywniejsza i wyszła z tarapatów finansowych.
 • Przykład z życia osobistego: zaczynając regularnie ćwiczyć często wpływa się na zmianę innych kluczowych elementów życia. Zazwyczaj prowadzi to do zdrowszego odżywiania, ograniczenia palenia, większej cierpliwości, obniżenia poziomu stresu.
 • Inny przykład kluczowego nawyku to wspólne jedzenie kolacji rodzinnej. W takich rodzinach dzieci osiągają lepsze wyniki w nauce, lepiej kontrolują swoje emocje i mają większe poczucie swojej wartości.
 • Warto identyfikować nawyki kluczowe.

Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na blogu zostaw swój e-mail.